خاطراتدانشجویی

بچه مسلمون انقلابی باید درسخوان باشه

سبک فکری شهید احمدی روشن

 

سبک فکری شهید

?او متولد اولین سال بعد از انقلاب بود؛ یعنی پنجاه و هشت.
از این نظر که متولدین بعد از انقلاب چه حال و هوایی باید داشته باشند، خیلی مهم بود. به خصوص انقلابی که ادعاهای بزرگی دارد، بایستی ببینیم چطور توانسته نسل بعد از خودش را پرورش دهد.
سال هفتاد و هفت؛ یعنی در هجده سالگی وارد دانشگاه صنعتی شریف می شود و در رشته ی مهندسی شیمی نفت درس می خواند.
مصطفی از نظر علمی وضع خوبی داشت. در کنکور رتبه بالایی گرفته بود. خودش اعتقاد داشت؛ یک بچه مسلمان حزب اللهی بایستی در کنار همه‌ی اهتمام هایی که دارد، درس و علم را هم فراموش نکند.

در دانشگاهی مثل صنعتی شریف که سنگینی حوزه علمی اش کاملا زبانزد است و اساتید مسائل علمی را خیلی جدی مطالبه دارند، اگر کسی از نظر علمی ضعیف باشد، شانه خم می کند و کمی از نظر روحی حال و هوایش تغییر می کند، کسل می شود، خسته می شود.
تنها کسانی که با نُرم ها همراه هستند، می توانند این طور سرپا باشند.

منبع: کتاب من مادر مصطفی

?عدم سرگرم شدن به گرفتن نمره‌ی بالا طیّ مدارج علمی صرف، و در عوض به دنبال انجام پروژه‌های واقعی و پی‌گیری نیازهای واقعی کشور بودن جزو موارد بسیار مهم زندگی اوست. از کسانی نبود که چه در کار علمی، چه در خودسازی و مطالعه به بهانه‌ی اثرگذاری جدی در آینده وظایف امروز را ترک کند.

?علی رغم این که به این موارد توجه داشت و مثلاً شهید مطهری، نهج البلاغه و کتاب های آوینی را یک دور خوانده بود و برنامه‌ی معنوی داشت حتّی این روحیه او را به جایی می‌کشاند که به دنبال کار کردن برای کشور با لیسانس خودش باشد و به صرف مقاطع عالی گرفتن توجهی نکند. «موقعیتش برام هست، خود سازمان هم بورس می کنه ما رو، ولی…ما با همین لیسانسمون خیلی کارا می تونیم بکنیم»

احمدی روشن شهادت طلب است، اما به دنبال نوستالوژی «جنگی که بود» و شهادت طلبی مسئولیت گریزانه نیست، به دنبال تداوم آرمان‌خواهی جنگی در مصاف زمانه‌ی حیات خویش است.

?در اردوی جنوب، پی مسائل فنی کشور و جایگاه خویش برای نقش آفرینی در آن است. «الآن وظیفه‌ی ما چیه؟ چطوری می‌شه فضای جنگ رو توی زندگی الآن مون بیاریم؟تالآن هم مثل اون موقع زندگی کنیم؟ اون موقع شما چی کار می‌کردید؟ بچه‌هاتون چی‌کار می‌کردن که شهید شدن؟
اینا عبرته که ما یاد بگیریم.حتی  اونا خون‌شون رو دادن تا ما یه کاری بکنیم، هیچ کاری هم نمی کنیم…»

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن