دانشمندان هسته ای ترور شده خاورمیانه

سمیره موسی

سمیره موسی
خانم سمیره موسی یکی دیگر از دانشمندان هسته ای مصر است؛ وی در سال 1917 بدنیا آمد و در آگوست سال 1952 کشته شد.
او به علت نبوغ خود در یادگیری علوم به مادام کوری شرق مشهور شده بود؛ با اینکه نبوغ او در دروس ابتدایی و دروس قبل از دانشگاه اجازه ورود به رشته های مهندسی را نیز می داد، اما او ورود به دانشکده علوم را ترجیح داد.
او دکترا خود را در اشعه لیزر و تاثیر آن بر مواد، از یکی از دانشگاه های برتر انگلیس به دست آورد.
سمیره موسی سه ماه پس از اعلام موجودیت رژیم صهیونیستی، هیئت انرژی اتمی مصر را تشکیل داد.او سعی می کرد دانشمندانی را برای گرفتن تخصص در زمینه های مختلف علوم هسته‌ای به خارج بفرستد.
او همچنین کنفرانس هایی “انرژی هسته‌ای برای رسیدن به صلح” را نیز برگزار کرد که بسیاری از دانشمندان اتمی در آن شرکت داشتند.
او می گفت که آرزویش این است که سرطان را با دارو های تولید شده از انرژی هسته‌ای درمان کند.
دکتر سمیره موسی در سال 1951 در یک فرصت مطالعاتی به دانشگاه سان لوئیس امریکا در ایالت میسوری رفت؛ پس از آن او به بازدید مراکز هسته‌ای نزدیک ایالت کالیفرنیا دعوت شد؛ وی اولین دانشمند غیر امریکایی لقب گرفت که توانست مراکز هسته‌ای امریکا را از نزدیک مورد مطالعه و بررسی قرار دهد اما در مسیر بازگشت و پیش از رسیدن به مصر در تصادفی مشکوک به دره ای 40 متری سقوط کرد و سمیره در دم جان سپرد.
راننده همراه وی قبل از سقوط خودرو خود را به بیرون پرت کرده بود و از او هیچ اثری پیدا نشد.
باز هم پای موساد درمیان بود؛ عامل احتمالی ترور ،دختر بازیگر مصری-یهودی به نام راشل ابراهیم معرفی شد. طی تحقیقاتی که بعد از آن به عمل آمد مشخص شد که راشل ابراهیم با موساد همکاری داشته و با داشتن کلید خانه سمیره و ایجاد فضایی برای ورود عوامل موساد به منزل وی، زمینه را برای جاسوسی آنها فراهم کرده است.
او بسیار برای متقاعد کردن سمیره برای مهاجرت به امریکا تلاش کرد و کار به تهدید نیز رسید و به وی هشدار داد: که عاقبت رد کردن مهاجرت به امریکا ناگوار خواهد بود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن